Ahogy azt a múltkori posztban is megírtuk, a Lidlben vásárolt plazmavágónk öt percnyi próbálgatás után plazmaNEMvágó lett. Pontosabban plazmaNÉHAvágó lett. Időnként beindult, akkor vágott, de a következő gombnyomásra már megint a semmi történt.
Gyengébb idegzetűek ilyenkor visszaviszik a terméket, elégedetlenkedve visszakérik a pénzüket, és soha többet a termék(család) közelébe sem mennek. De ennek szerintem nem sok értelme. Egyrészt, minden gyártónál előfordulhatnak malőrök, és hát olyan is van, hogy pont mi fogjuk ki a hibás terméket. Másrészt elég sok és jól működő gépet és szerszámot vettem én már a különböző ábécékben, van bennem egy jelentős bizalom. Ráadásul a Lidl erős az ilyen helyzetek kezelésében – ha van cseredarab, zokszó nélkül cserélnek – mondjuk mintha nehézkesebb lenne az áfás számlára vett termékek cseréje, rövidebb időn belül lehet csak jelezni a hibát, stb. De ez nálam nem játszik, amióta tudom, hogy a gépeknél a normál három éves gari azonnal csak egy évig él, ha áfás számlára veszem, inkább csak a blokkot kérem. Három év az három év.
Szerencsére volt még plazmavágó a hozzám legközelebbi boltban, durván 3 perc alatt elintéztem az egészet. Ezután már csak a próba maradt. Az előző videóhoz sok komment érkezett, amiben lehülyéztek minket: rosszul állítottuk be a gépet, az a baj. Nem jó a légnyomás, az a baj. Messze van a testkábel, az a baj. Ott egy pók a párnán…
Szóval, most kibontástól az első szikrán át mindent vettünk. Jól látszik, a gép nyomásszabályzója gyárilag 4 Barra van állítva, így ehhez nem is nyúltunk. A betáp oldalon 6 bar lett beállítva, így se túl kevés, se túl sok levegőt nem kaphatott. A testkábelt először a lemezre csíptettük. Gomb megnyom: huáá, vág ez mint állat!
Aztán kipróbáltunk mindent, ami fel lett hozva hibalehetőségnek. Csökkentettük a nyomást 2,2 barra. Gombnyomás, vasszeletelés. Akkor tegyük messzebb a testkábel csipeszét. Gombnyomás, vasszeletelés. Akkor tegyük MÉG messzebb. Ugyanaz, azonnali hibátlan vasnyiszálás. Festett lemezen is simán átütött a szikra, csodaszépen vágott. A 10mm-es alulemezt persze most se vitte át, de nem is kellett neki, hiszen 8 mm-ig van hitelesítve. Annyit viszont láthatóan simán vágna, az látszik a lyuk mélységén.
Kipróbáltuk aztán sárgaréz lemezen, rozsdamentes lemezen, rozsdás féktárcsán. Mindent csodásan szeletelt. Nem azt mondom, hogy nem lehet szebben, finomabban vágni vele, mint nekünk sikerült, de azt hiszem, mindennél fontosabb egy hobbistának, hogy lása, mire képes a gép alapból, gyakorlat nélkül. Aztán idővel és sok lemez feldarabolásával megjön a gyakorlat is.
A kedvencem a zártszelvény vágása volt, mert bizony ott látszott, mik azok a különleges dolgok, amikre egy ilyen plazmavágó képes. Természetesen egyenes vágást nem csak zártszelvénynél akarhat az ember, de itt jól látszott, másodpercek alatt lehet egy megvezető darab mellett egyenes – vagy akármilyen formájú vágást csinálni. És csodásan lehet mondjuk szív alakú mintát vágni a zártszelvény falába. Vagy esetleg bármilyen más formát, ami egy másik zártszelvény vagy cső illesztéséhez, vagy bármilyen más feladatnál jól jöhet.
Hogy jónak tűnik-e a gép? Csak annyit mondok, hogy a teszt végén Kakuszi magához szorította, és kijelentette, hogy ő ezt hazaviszi magával. Mert bár volt egy többfunkciós Awi hegesztője, ami pálcával is tudott hegeszteni, meg plazmavágni is lehetett vele, de azt eladta, mert nem tetszett neki, ahogy működött. De ennek látja a helyét a polcán, kifizeti nekem az árát. Meg is kérem, hogy majd ha konkrét feladathoz használja, mutassa meg az eredményt, és mesélje el a tapasztalatokat. Ha meg itt a műhelyben fog kelleni, majd boci szemekkel nézek rá, hogy adja kölcsibe a gépet. Ami tényleg vág.
Te sem hagyhatod szó nélkül!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.